NASA ide reálne do vesmíru otestovať revolučný pohon

NASA sa chystá otestovať nový plachtiaci solárny pohon, pričom využije satelit spoločno...
NASA sa chystá otestovať nový plachtiaci solárny pohon, pričom využije satelit spoločnosti NanoAvionics. Skúša má v tomto prípade potvrdiť, či je nový systém schopný nahradiť pohon za pomoci trysiek a rakiet. V rámci skúšky bude satelit s novým pohonom nasadený na obežnú dráhu Zeme vybavený solárnou plachtou, ktorá sa bude schopná otvoriť na plochu približne 74 m2. Plachta ale nebude fungovať ako bežné solárne systémy využívajúce solárnu energiu. Pre pohon využije energiu generovanú fotónmi zo slnečných lúčov, ktoré na plachtu dopadnú a odovzdajú jej svoju hybnosť.
Aktualizované 02 May 17:26Podobné články

Tím výskumníkov z Inštitútu technologických vied na univerzite vo Wu-chane vyvinul moto...
Tím výskumníkov z Inštitútu technologických vied na univerzite vo Wu-chane vyvinul motor, ktorý funguje bez potreby spaľovania fosílnych palív. Lietadlá by s ním boli schopné lietať iba pomocou elektrickej energie a vzduchu okolo nich.
Prototyp bol pri testoch schopný zdvihnúť oceľovú guľu s hmotnosťou 1 kg nad špeciálnu trubicu s priemerom 24 milimetrov, kde sa stlačený vzduch premieňa na prúd plazmy prostredníctvom mikrovlnnej ionizačnej komory.
Zodpovedajúci ťah je podľa vedcov porovnateľný s prúdovým motorom komerčného lietadla. Vedci teraz pracujú na zvýšení účinnosti tohto zariadenia a konštrukciu chcú dotiahnuť až na veľkosť klasických lietadlových trysiek.

Vedci z univerzity Ben Girion v Izraeli sú zodpovední za nájdenie ďalšej možnosti získa...
Vedci z univerzity Ben Girion v Izraeli sú zodpovední za nájdenie ďalšej možnosti získavania údajov z počítača, ktorý nie je pripojený k sieti. Nový systém sa nazýva POWER-SUPPLaY a dáta dokáže získavať na základe ultrazvuku, ktorý vydáva zdroj počítača. Metóda s názvom POWER-SUPPLaY však tento mýtus čiastočne búra. Technológiu predstavuje špeciálne naprogramovaný malvér, ktorý číta dáta z počítača a následne ich kóduje tak, že mení výkon procesora, čím sa mení aj odber prúdu zdroja počítača. Zmeny vo výkone zdroja následne menia ultrazvukovú frekvenciu, ktorú zachytí hocijaké zariadenie schopné registrovať ultrazvuk. Ultrazvuk, ktorý vydáva zdroj pri svojom chode, sa pohybuje v rozmedzí od 20 kHz do 20 MHz a pre ľudské ucho je nepočuteľný.
Aktualizované 09 May 07:49
Najnovšia štúdia ale odhaľuje, že život by sa mohol nachádzať aj na planétach s atmosfé...
Najnovšia štúdia ale odhaľuje, že život by sa mohol nachádzať aj na planétach s atmosférou z vodíka. Nová štúdia, ktorej vedúcim autorom je Sara Seagerová, známa astrofyzička a planetárna vedkyňa z MIT, odhalila, že odteraz sa budeme môcť zamerať aj na planéty vykazujúce vodík v atmosfére. Toto zistenie však ide proti prúdu toho, čo sme doteraz o živote predpokladali, nakoľko vodík sa doposiaľ nepovažoval za vhodnú signatúru pre hľadanie mimozemského života.
Aktualizované 09 May 07:49